Jesteś rodzicem autystycznego dziecka? Zastanawiasz się, czy możesz lub czy powinieneś posłać je do przedszkola? To kwestia, którą rozważa wielu rodziców w Polsce. Dotyczy to także rodziców dzieci z zespołem Downa czy innymi schorzeniami, również fizycznymi. Jeżeli niepełnosprawne dziecko powinno chodzić do przedszkola Gniezno, to jakiego? Czy każda placówka się nadaje?
Dzieci niepełnosprawne – Czy powinny chodzić do przedszkola?
Prawda jest taka, że każde dziecko jest inne. Dotyczy to zarówno dzieci zdrowych, jak i posiadających pewne schorzenia. Opieka nad dziećmi z zespołem downa czy z autyzmem jest specyficzna. Nie każdy maluch odnajdzie się w przedszkolu jednak nie można tego ocenić z góry, póki się nie spróbuje. Wpływ ma tu wychowanie, ale też samo przedszkole. Dlaczego warto spróbować z przedszkolem? Każde dziecko w wieku przedszkolnym zapamiętuje i uczy się najwięcej. Dzięki obcowaniu z różnymi dziećmi twoja pociecha uczy się współpracy, uczy się też mówić, jeść różne posiłki. W przedszkolach na porządku dziennym jest śpiewanie, uczenie się wierszyków na pamięć. Wszystko to rozwija. Dziecko niepełnosprawne, które od przedszkola ma kontakt z rówieśnikami jest pewniejsze siebie i lepiej radzi sobie z innością w szkole podstawowej.
Wybierać prywatne czy publiczne przedszkola Gniezno?
Wiele osób uważa, że prywatne przedszkola Gniezno są zdecydowanie lepsze od placówek publicznych. Czy to prawda? Pod uwagę należy wziąć kilka spraw. Po pierwsze – wyposażenie. Rzeczywiście nierzadko przedszkole niepubliczne Gniezno jest wyposażone lepiej. Znajdzie się tam nowsze meble, zabawki, gry, kolorowanki, prawdopodobnie ściany będą częściej odmalowywane i tak dalej. Jednak są to rzeczy, na które większą uwagę zwracają dorośli, a nie dzieci. Jednak inaczej sprawy się mają, jeśli dziecko jest niepełnosprawne fizycznie lup cierpi z powodu upośledzenia umysłowego. Wtedy łatwiej znaleźć przystosowane przedszkole z wykwalifikowaną kadrą wśród placówek prywatnych. Mimo to, zgodnie z prawem rodzice dziecka z autyzmem mogą wybrać przedszkola ogólnodostępne, integracyjne i specjalne.