Polski dom cechuje się gościnnością. Mieszkańcy chcą czuć się w nim komfortowo, chcą mieć maksymalną prywatność, dlatego stosują przesłony okienne. Nikt nie lubi, kiedy sąsiad zagląda nam w okno. Jeśli nie lubisz staroświeckich firan czy zasłon, pomyśl o roletach okiennych. Zewnętrzne, wewnętrzne, drewniane, tekstylne – rozmaite propozycje, jest zatem w czym wybierać. Poznaj rodzaje, zastosowanie i dowiedz się, które warto kupić.
Mocne i trwałe – rolety zewnętrzne
Wybór rolet do domu ma ogromne znaczenie. To nie tylko kawałek materiału czy plastiku, który ma chronić przed wścibskimi sąsiadami. Rolety oprócz tej funkcji, stanowią również element dekoracyjny okna, chronią przed promieniami słonecznymi i nagrzewaniem pomieszczenia. Mogą stanowić ochronę przed włamaniem, a nawet izolację akustyczną.
Rolety zewnętrzne montowane są zewnętrznej stronie okien. Wyróżnia się:
- rolety zewnętrzne naokienne, nakładane (inaczej nadprożowe lub RNS) – skrzynka rolety mocowana jest do górnej ramy okna. Kaseta rolety zasłania część okna, dlatego jest to rozwiązanie niepolecane w przypadku bardzo małych okien. Rolety nakładane mogą być zamontowane wyłącznie w przypadku montażu lub wymiany okien. Kaseta rolety znajduje się nad oknem, dzięki czemu jest ukryta w ścianie, widoczny jest tylko jej spód, który zazwyczaj ma kolor taki jak rama,
- rolety zewnętrzne elewacyjne (natynkowe) – skrzynki montowane są do elewacji nad oknem, prowadnice zaś we wnęce okiennej.
Rolety wewnętrzne – szerokie zastosowanie
Rolety wewnętrzne znane są od wielu lat. Umieszczane są wewnątrz pomieszczeń w domu, mieszkaniu, biurze. Zapewniają prywatność i skuteczną ochronę przed światłem słonecznym. Stanowią również element dekoracji. Dzielą się na:
- rolety rzymskie,
- rolety plisowane, plisy Gniezno,
- rolety „dzień i noc”
- rolety austriackie i wiele innych.
Każdy rodzaj rolet różni się od siebie pod kilkoma względami. Rolety wykonane z ciemnego materiału zdecydowanie lepiej zaciemniają pomieszczenie od tych w kolorze jasnym. Chcąc nadać wnętrzu nowoczesności, warto zdecydować się na rolety „dzień i noc” lub rzymskie.